Terrazzo Nasıl Uygulanır?


Terrazzo için birkaç farklı seçenek vardır. Beton veya epoksi bağlayıcı malzeme sınırsız renk seçeneğine izin verecek şekilde pigmentlenebilir ve cam yongaları, metal parçaları, sedef veya abalone kabukları gibi diğer ilginç agregalar kullanılabilir.

İnce-set Terrazo

Bu yöntem, bir beton yüzey üzerine dökülmüş yaklaşık 3/8 kalınlığında bir epoksi reçine terrazzo tabakasıdır. Ağırlıkça en hafif terrazzo türüdür ve mevcut beton veya kontrplak alt zemin üzerine monte edilebilir; en geniş renk seçeneklerine sahiptir ve çatlama olasılığı düşüktür (çünkü epoksi reçine esnekliği arttırır). Bununla birlikte, sadece çok fazla ışığa maruz kaldığında üst tabaka soyulduğu için iç mekanlarda kullanılabilir. Epoksi kullanılan çözücüler bazı insanlar için alerjik reaksiyonlara neden olabilir.

Kum Yastığı Terrazzo

Bu, ilk çimento tabanının serildiği terrazzo için daha geleneksel bir yöntemdir, daha sonra üstüne bir çimento bazlı terrazzo karışımı dökülmeden önce bir kum tabakası uygulanır. 

Kum tabakası bazı hareketlere izin vererek çatlak potansiyelini en aza indirir; bununla birlikte, bu yöntem çok ağır ve kalın bir zemin oluşturur ve inşaat sırasında beton kaideyi birleştirmeniz gerektiğinden yalnızca yeni binalar için uygundur.

Bu yöntem aynı zamanda sadece iç mekan yüzeyleri içindir.

Monolitik Terrazzo

Burada çimento esaslı bir terrazzo doğrudan beton alt zemine dökülür. Bu yöntem hem iç hem de dış mekan uygulamaları için mevcut beton alt zeminlerin üzerine düz ve iyi durumda olmaları koşuluyla kullanılabilir. Bununla birlikte, bu yöntem potansiyel çatlama ile başa çıkmak için en iyi değildir, özellikle üst sınıf tesisler için, çoğunlukla tek katlı zemin kat binaları için idealdir.

Terrazzo Karo Parke

Son olarak, terrazzo fayans kullanarak evinizde terrazzo uygulamak için başka bir yoludur. Kurulum, seramik veya porselen karolar gibi bir yapıştırıcı ve harç sisteminin uygulanmasını içerir. Uzman ekibimiz, dökülmüş terrazzo'ya benzer kesintisiz bir görünüm oluşturmak için zımparalanmış ve sızdırmaz bir yüzey uygular.