Enjeksiyon


NEDEN ENJEKSİYON ?

TOPRAK TEMASLI YAPILARDA NEGATİF SU BASINCINA KARŞI UYGULAMASI

Yapıların uzun ömürlü olabilmesi için, yapıları taşıyan temel demir donatıların dış etkilerden (Su, nem, ısı farklılıklarından )korunması gerekmektedir. Korunmadığı takdirde taşıyıcı demir donatılar korozyona (paslanmaya ) maruz kalarak mukavemet değerlerini, deprem vs gibi doğal afet ve benzeri hareketlenmeler neticesinde kopma kırılma değerleri düşerek yapıları taşıyamaz hale gelirler. Bu nedenle yapılarda özellikle yapıların toprak temaslı olan bölgelerinde yapılacak su yalıtımı bina veya bina duvarları içerisinde suyu bir yerden bir yere nakletmek (drenaj) olmamalı, suyun bina ile temasını kesmek olmalıdır. 

Enjeksiyon uygulaması beton yapısının içine işleyen bir uygulama olduğu ve beton içindeki irili ufaklı tüm boşlukları (buna demir donatılar ile beton arasındaki bulunan boşluklar da dahil olmak üzere ) doldurduğu için demir donatıların da korozyona uğramasını engeller ve binanın bir su problemi nedeni ile ömrünün kısalmasına mani olur. Ayrıca binalarda tipik olarak gözlenen özellikle zemin katlarda toprak içindeki nemi kapiler olarak düşey yönde çekmesine de, yapının duvar ve zemininin toprakla olan teması kesildiğinden mani olur.

ENJEKSİYON UYGULAMA SİSTEMİ

Suyu kesmek ve çatlakları doldurmak için yüksek derecede reaktif, tek komponentli poliüretan enjeksiyonu

Kullanım Yerleri

  • Toprak temaslı Brüt beton hacimlerinde negatif yönden gelen su akışını kesmek için
  • Tünellerde aynada yapılan enjeksiyon uygulamaları
  • Kaya stabilizasyonu
  • Beton ya da taş yüzeylerde,
  • Su depoları
  • Yüzme havuzları
  • Asansör kovaları
  • Kanalizasyon su arıtma sistemleri
  • İskele ya da rıhtım duvarları
  • Yapı temelleri

Madenlerde oluşabilecek çatlak ve boşlukların dolgu ve kaplama uygulamalarında boru kanat birleşim noktalarında contalama sonrası olası sızıntılara karşı kullanıma uygundur

ENJEKSİYON İMALAT İŞLEM BASAMAKLARI

A) YÜZEY HAZIRLIK UYGULAMASI:
Kırım, Söküm, Tamirat

B) ENJEKSİYON:
Ulaşılamayan bölgelere yapılan poliüretan enjeksiyon ile çimento enjeksiyonu

C) SU YALITIMI UYGULAMASI:
Son kat su yalıtımı uygulaması

ENJEKSİYON UYGULAMA ÖNCE VE SONRASI YÜZEY HAZIRLIK İŞLEMLERİ.

Yüzey hazırlık çalışmaları; kırım ve tamirat olmak üzere genel olarak ikiye ayrılır. Yüzey hazırlık işlemlerinde genel prensip yüzeyi uygun hale yani bütün beton yüzeyini eşit derecede mukavim hale getirmek ve kullanılacak yapı kimyasallarına uygun hale getirmektir.

Kırım uygulamasında duvar yüzeylerinde uzun süre zarfında toprakdan suyu çekmiş ve mukavemetsiz hale gelmiş olan sıva beton vs yüzeyler uygun mekanik yöntemlerle kırılır. Bu kırım esnasında eğer bu yüzeyler brüt beton ise üzerlerindeki zayıflıklar varsa zayıf sıva tabakası kırılır. Bu yüzeyler eğer tuğla biriket vs gibi yığma yapı ise üzerindeki zayıf sıvalar bu katlara kadar kırılır.

Kırımlar tamamen bitirildikden sonra bu yüzeyler üzerine su geçirimsiz (kapiler etkileri durduran veya minumuma indirgeyen)ve yeraltı suları ile beraber taşınan sülfat ve benzeri kimyasallara karşı dayanımlı ürünler ile tamamen sıvanır. Köşe dönüş vs kritik bölgelerde kırımlar daha hassas ve bir miktar diğer kırımlara göre derinleştirilerek yapılmıştır ve bu bölgelere de gene tamirat yapılır.

Enjeksiyon sonrası yüzeylere bir nevi ne olur olmaz tabiri ile son kat, esnek, tek bileşenli, negatif su basıncına dayanıklı, bir film kalınlığı oluşturabilen sürme esaslı su yalıtımı uygulaması yapılır.

Yüzey hazırlık çalışmalarının lokal uygulanmaması, yani sadece problem görülen yüzeylerden yüzeylerle kısıtlı kalmadan daha geniş alanlarda tatbik edilmesi gerekir. Ne kadar genişletilmesi gerekeceği uzman uygulamacı firmamız teknik elemanları tarafından tesbit edilmelidir.